Inštalácia podlahového kúrenia do betónu alebo anhydritu
Vykurovacie káble sa ukladajú do betónovej vrstvy, pod ktorou je vrstva tepelnej izolácie. Ako tepelná izolácia je najvhodnejší extrudovaný polystyrén alebo polyuretán o hrúbke 40 až 80 mm. Z dôvodu stlačiteľnosti nie je vhodná mäkká minerálna vlna. Od stien sa betónová vrstva oddeľuje obvodovou izoláciou a týmto sa predchádza poškodeniu vplyvom tepelných dilatácií podlahy. Zároveň obvodová izolácia zamedzuje vzniku tepelných mostov do stien. Väčšie a nepravidelné plochy sa rozdeľujú dilatačnými škárami na menšie diely - do 40 m2. Dĺžka strany jedného dielu by nemala presiahnuť 8 m. Dilatačná špára sa vedie celým prierezom betónovej mazaniny. Tepelná izolácia by mala byť chránená vhodnou hydroizoláciou pred vlhkosťou prenikajúcou zhora. Vykurovacie káble sa najľahšie fixujú na výstužnú Kari-sieť pomocou nylonových sťahovacích pások. Výkon vykurovacích káblov sa volí do 20 W / m (KYCY, KYCYR 10 W / m, 20 W / m), aby rozostupy vykurovacích káblov neboli väčšie ako 15 až 20 cm. Pri väčšej hrúbke betónovej vrstvy je možný väčší rozostup vykurovacích káblov. Inak budú na podlahe vznikať studená miesta. Do rovnakej vrstvy sa umiestni aj podlahové čidlo termostatu. Takto pripravené kúrenie sa opatrne zaleje vrstvou betónu o minimálnej hrúbke 40 mm.
V prípade inštalácie podlahového kúrenia do anhydritovej vrstvy nie je možné použiť fixáciu vykurovacieho kábla na Kari-sieť. Anhydrit je agresívny a oceľová sieť by sa čoskoro rozpadla. Pred zalievaním podlahy anhydrit sa na tepelnú izoláciu kladie fólia, ktorá bráni zatečeniu anhydritu. Vykurovací kábel je možné pripevňovať pomocou plastových skobičiek v tvare U, ktoré sa vpichujú do tepelnej izolácie (polystyrén). Čistý vpich neumožní zatekanie anhydritu. Vzhľadom k menšej tepelnej rozťažnosti anhydritu je možné ponechávať väčšie dilatačné diely. Ostatné pravidlá sú podobné ako u betónových podláh.
Inštalácia podlahového kúrenia do tmelu
Tento spôsob sa používa väčšinou pri rekonštrukciách, kde nie je dostatočná výška pre úplnú skladbu podlahového kúrenia. Jedná sa o priamovýhrevné vykurovanie. Ak je to možné, odporúčame použiť aspoň minimálnu vrstvu tepelnej izolácie vybavenú prípadne reflexnou hliníkovou vrstvou, aby nedochádzalo ku stratám do podložia. V opačnom prípade je nutné inštalovať vyšší výkon (až 160 W/m2). Pre tento spôsob inštalácie sa používa vykurovací výkon kábla s nižším merným výkonom. Podkladovú vrstvu tvorí väčšinou existujúce podlaha, prípadne betón. Vykurovací kábel (KYCY, KYCYR 10 W / m) sa upevňuje pomocou fixačného pásku FX / FXT. Jedná sa pozinkovaný pásik s vyseknutými jazýčky pre pripevnenie vykurovacieho kábla. Častejšie sa však používa vykurovacia rohož (ECOFLOOR LDTS 100, 160 W/m2). Po pokládke kábla alebo rohože sa opatrne nanesie vrstva tmelu tak, aby bol kábel krytý po celej ploche podlahy. Potom je možné pokladať dlažbu alebo inú krytinu. Po dokončení inštalácie je nutné počkať so spustením kúrenia po dobu nevyhnutne nutnú k vytvrdnutí tmelu.
Inštalácia vykurovacej fólie
Vykurovacie fólie ECOFILM F sú určené ako podlahové vykurovanie do suchých konštrukcií - pod laminátové alebo drevené plávajúce podlahy alebo s použitím doplnkových podložiek HEAT-PAK pod PVC a koberce. Pretože teplota podlahy s podlahovým vykurovaním by nemala byť vyššia ako 27 ° C, vyrábajú sa podlahové fólie iba v takých výkonoch, ktoré pri dodržaní všetkých inštalačných podmienok túto teplotu nemôžu prekročiť - 80 W / m², 60 W / m² a pre veľmi dobre zateplené objekty (NED) vo výkone 40 W / m². Vykurovacie fólie sú ponúkané v šírke 600 a 1000 mm. Vykurovacie fólie sú k dispozícii buď ako hotové danej veľkosti, alebo je možné z metráže vyrobiť požadovanú veľkosť. Pretože priamo na vykurovaciu fóliu nemožno ďalšie vrstvy lepiť, nie je možné ju použiť napríklad pod dlažbu, pod koberce a PVC je možné ju inštalovať s použitím podložiek HEAT-PAK.